Menu Hledej Pro partnery +420 545 537 111 mail@bmt.cz
Zavřít

Specifické užití přístrojů teplotní techniky nejen ve zdravotnictví a farmacii

Naše laboratorní inkubátory a sušárny jsou spolehlivými přístroji nejen pro oblasti zdravotnictví, laboratoří a farmacie, ale své neodmyslitelné uplatnění nachází i v mnoha oblastech průmyslové výroby. Pojďme si společně ve stručnosti ukázat několik zajímavých projektů a užití, kde v hlavní roli jsou naše, pro dané účely speciálně modifikované, přístroje teplotní techniky.

1. KAKAOVÉ BOBY

Co třeba dát si dobré kakao, tedy dobře a netradičně zpracované kakaové boby. Náš partner v Indonésii nás nedávno požádal o konzultaci přímo se zákazníkem, který zpracovává kakaové boby, obsahující řadu - pro člověka prospěšných - látek v surovém stavu, avšak sušením a pražením dochází k jejich zničení. Zákazník provádí výzkum šetrného zpracování kakaových bobů a k tomuto sušení by chtěl použít náš CLIMACELL®. Uspořádali jsme telekonferenci přímo se Singapurem, kde jsme poskytli důležité odpovědi na dotazy a zároveň se dozvěděli zajímavé informace o zpracování kakaových bobů. Pracujeme tedy intenzivně na tom, aby přístroje z Brna jednou přispěli ke změně technologie sušení a kakao a čokoláda si zachovali více hodnotných výživných látek.

2. MOŘSKÉ ŘASY

Podobně řada projektů s přístroji CLIMACELL® začíná dotazy na sušení mořských řas. Zde jde o podobný výzkum a problém při vývoji technologie sušení, aby si řasy zachovaly co nejvíce vitamínů, bílkovin, enzymů a minerálních látek i po usušení. Řasy pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi a používají se jako prevence proti civilizačním chorobám. Poslední dotazy tak přišly například z portugalského Institutu pro výzkum oceánů a atmosféry.

3. BETON

CLIMACELL® se rovněž hodí na výzkum a kvalitativní hodnocení betonů. Zde jde o trošku jiný kalibr, zejména co se hmotnosti týče, a pro tyto případy máme připravenou vyztuženou komoru se speciálním rámem nebo s vozíky (zákazník potřebuje do komory umístit 4 ks vzorku o rozměru 600×450×100 mm).

4. MALTY, OMÍTKY A PODOBNÝ STAVEBNÍ MATERIÁL

I v této oblasti je velmi zdatným pomocníkem inkubátor CLIMACELL®, který rovněž potřebuje určité úpravy, a to především speciální ochranu RH-sensoru.

5. PĚSTOVÁNÍ HUB

FRIOCELL® jsme již několikrát upravovali pro použití v laboratořích čističek odpadních vod. Používají jej pro pozvolné sušení a skladování vzorků, které mají své specifické aroma, kterého je zapotřebí se vhodným technickým řešením zbavit, aby nepronikalo do laboratoře. Nyní chtěl zákazník sušit koňský trus v přístroji VENTICELL®. Problém spočívá v tom, že konkurenční přístroj mu, ač z nerezu, prorezavěl cca za dva roky, díky agresivním složkám, zejména močovině. Jako řešení se nabízí opatřit komoru ochranným povlakem podobně jako v přístroji DUROCELL®. Pokud si stejně jako my kladete otázku, k čemu potřebuje zákazník usušený koňský trus, pak vězte, že se používá při přípravě substrátu pro pěstování hub.

6. ELEKTRONICKÉ SOUČÁSTKY

Dalším zákazník se na nás obrátil opět po špatných zkušenostech s konkurenčními produkty, kdy při procesu vytvrzování pryskyřice za zvýšené teploty, mu oxiduje měděná a pocínovaná část součástky. Zákazníkovi jsme navrhli speciálně na míru upravený VENTICELL® EVO s ochrannou atmosférou dusíku, což by mělo za určitých podmínek zabránit nechtěné oxidaci součástek.

7. NAPOJENÍ NA IZOLÁTORY

Mnohokrát jsme napojovali naše přístroje na laboratorní izolátory, zatím šlo o INCUCELL®, VENTICELL®, STERICELL® menších objemů. V současnosti navrhujeme a vyvíjíme proces sušení a sterilizace prášků ve vakuu a následným napuštěním komory ochrannou atmosférou s napojením přístroje na izolátor.

08. 11. 2021