Menu Hledej Pro partnery +420 545 537 111 mail@bmt.cz
Zavřít

Historie a současnost

Tradice od roku 1921
 • Více než 100 letá tradice výroby horkovzdušných a parních sterilizátorů
 • Více než 60 let exportních zkušeností
 • Výrobky a spokojení zákazníci ve více něž 120 zemích světa
 • Rozsáhlá celosvětová prodejní i servisní síť
 • Dynamický růst výroby, prodeje i sortimentu výrobků
 • Dceřiné firmy na Ukrajině, v Německu, Rusku, Španělsku, USA a na Slovensku
 • Člen mezinárodní skupiny MMM-Group se sídlem v Mnichově
 • Aktivní marketing - díky získaným informacím a specifikaci potřeb zákazníků v tuzemsku i zahraničí optimalizujeme vlastnosti našich přístrojů s cílem nabízet zákazníkovi maximální užitnou hodnotu

 

Vlastní vývojový tým využívající nejmodernější konstrukční CAD systémy je schopen nejen pružně reagovat na změny trhů, požadavků zákazníků i vlastností přístrojů, ale v případě potřeby i efektivně realizovat úpravy dle přání zákazníků.
Moderně vybavený a řízený proces výroby, výběr spolehlivých dodavatelů a komponentů z celého světa jsou zárukou kvality a krátkých dodacích termínů. Dynamicky se rozvíjející oblast služeb zákazníkům je schopna uspokojit Vaše potřeby kdykoliv a kdekoliv na světě.

Získané certifikáty, technické parametry a kvalita výrobků umožňují úspěšný prodej přístrojů v tuzemsku, Evropě, Asii, Africe, Jižní Americe, v zemích Evropské unie, USA i Číně.


2023
 • Úspěšná certifikace MDR 2017/745
 • Na trh uvedena nová sušící skříň endoskopů EDScab
2021
Parní sterilizátor UNISTERI HP s novou, inovovanou ovládací automatikou
2020
 • Laboratorní přístroje INCUCELL, VENTICELL a VENTICELL V v řadách ECO i EVO v novém objemu 1 212 litrů
 • Překročena hranice realizovaných tržeb ve výši více než jedna miliarda korun (více než 38 milionů Euro)
2019
Udělení amerického patentu č. 10184282 na uzávěr dveří teplotní techniky
2018
1. 1. 2018 uvádíme na trh novou linii teplotní techniky - ECO line, která přináší oproti úspěšným standardním a komfortním liniím více jak 70 vylepšení v oblasti hardware a software
2017
 • 10. července 2017 - BMT Medical technology s.r.o. slaví 25 let úspěšné spolupráce s MMM Group
 • Otvíráme trhy ve Střední Americe a v Karibských zemích – BMT leadrem na trhu v El Salvadoru, realizován významný projekt dodávky desítek kusů zdravotnické techniky
2016
 • Vyvinut CLIMACELL 707 EVO se speciální úpravou barevných, světelných LED zdrojů pro pěstování zelených rostlin a to za dlouhodobé spolupráce s Mendelovou univerzitou v Brně
 • Vyroben první kus laboratorního, farmaceutického přístroje VENTICELL IL s objemem komory 3 900 litrů, určeného pro depyrogenizaci materiálů při výrobě léků a vakcín
2014
Certifikace environmentálního managementu (EMS), podle mezinárodní normy ISO 14001
2013
Rozšíření portfolia výrobků o horkovzdušný sterilizátor s depyrogenizací pro farmacii VENTICELL IL, na trh uvedena nejvyšší řada přístrojů teplotní techniky - EVO linie
2012
Rozšíření portfolia výrobků o mycí a dezinfekční přístroje linie UNICLEAN SL
2011
Zavedena nová řada zcela inovovaných přístrojů Unisteri, již druhé prodloužení oprávnění pro export tlakových nádob do Číny
2010
Získání licence pro export zdravotnické techniky do Kanady
2009
Celosvětová recese - rozvoj prodejní sítě a prodejní úspěchy na trzích severní Afriky, Saudské Arábie a Číny
2008
Změna právního statutu firmy na Společnost s ručením omezeným a změna názvu na BMT Medical Technology s.r.o.
2006
Na trh uveden nový objemový model (22 litrů) laboratorních sušáren a inkubátorů, založena dceřiná společnost Prometco BMT (USA)
2005
Založení dceřiné společnosti BMT Iberia ve Španělsku, na trh uvedena nová řada velkých parních sterilizátorů STERIVAP.
2004
Recertifikace úplného systému řízení jakosti podle nových norem EN ISO 9001:2001 a EN ISO 13485:2003
2003
Na trh uvedena nová řada malých parních sterilizátorů STERIDENT, STERIMAT, STERIMAT PLUS, STERILAB
2002
Certifikace systému jakosti výroby tlakových nádob a parních kotlů (vyvíječů páry) podle AQSIQ umožňující export do Číny
2001
Certifikace společnosti podle ASME-Code
2000
Certifikace společnosti podle MDD 93/42/EEC
1998
Získání certifikátu ISO 9001 a EN 46001
1997
Zahájen proces začlenění do MMM Group
1996
Zahájení těsné spolupráce s firmou MMM
1995
V závěru roku 1995, po odstoupení firmy M. Schaerer a převzetí balíku jejich akcií, se stala firma MMM Münchener Medizin Mechanik Gesellschaft mit beschränkter Haftung, se sídlem v Mnichově, jediným majoritním akcionářem. Naše firma BMT Medical Technology s.r.o. se nato zařadila do skupiny MMM Group a dodnes s ní tvoří koncern.
1992
Privatizace společnosti, přejmenování na BMT a.s.
1989
Znovuzískání samostatnosti podniku
1953
Sjednocení výrobců zdravotnické techniky pod jménem Chirana
1921
Založení výroby sterilizátorů a rentgenů v Brně

Historie výroby zdravotnické techniky v Brně

Tradice výroby zdravotnické techniky byla založena v Brně již v roce 1921. Malé firmy vyrábějící zdravotnické a laboratorní přístroje se postupně spojovaly a specializovaly zejména na oblast výroby parních a horkovzdušných sterilizátorů a rentgenových přístrojů. Jejich spojením v roce 1952 vznikl podnik Chirana Brno s.p., který v různých podobách rozvinul výrobu sterilizátorů a rentgenů na mezinárodní úroveň. Novodobá historie firmy byla založena vstupem strategických partnerů v r. 1992.

Historie společnosti je spojena se založením výroby zdravotnické techniky v Brně v roce 1921. Vznikly tak firmy Aparatea (výroba parních sterilizátorů), Pučan a Pospíšil (výroba laboratorních přístrojů a komorových rentgenů), Ing. Hrůza a spol. výroba diagnostických rentgenů a další firmy zabývající se výrobou horkovzdušné sterilizace a dalších přístrojů pro zdravotnictví.

V roce 1952 došlo ke spojení těchto firem pod společným jménem Chirana a přenesení výroby do současného sídla firmy. Národní podnik Chirana se postupně rozvíjel, změnil na koncern se sídlem ve Staré Turé na Slovensku, a byl schopen v době své největší slávy zaměstnávat ca. 15 000 zaměstnanců a pokrývat výrobu téměř všech oblastí zdravotnictvích přístrojů.

Aktivním přístupem zaměstnanců Chirany Brno bylo dosaženo samostatnosti dne 1. července 1989 formou státního podniku a tím možnosti získat vlastní zkušenosti s řízením společnosti. Tento předstih se ukázal být významným již v r. 1990 a 1991 v rámci přípravy na privatizaci společnosti v realizované první privatizační vlně.

Aktivním jednáním byl zajištěn kapitálový vstup dvou významných evropských výrobců v oboru sterilizace, firem M. Schaerer (Švýcarsko) a MMM (Německo).

Založením akciové společnosti Chirana BMT Brno a.s. a následné změně názvu na BMT a.s. byl položen základní kámen novodobé historie, transferu know-how, modernizace sortimentu, výroby i dlouhodobé stabilizace firmy.
Zejména v letech 1992–1995 byla takto získaná nová teritoria zásadní jistotou, která kompenzovala nedostatečnou koupěschopnost na bývalých trzích východní Evropy i v tuzemsku, při probíhajícím procesu transformace zdravotnictví. V závěru roku 1995 převzala firma MMM akcie společnosti M. Schaerer a stala se majoritním akcionářem BMT a.s.
Od roku 1996 začíná nové dynamické období expanze firmy v tuzemsku i v zahraničí. Nové řady plně konkurenceschopných výrobků si získaly důvěru zákazníků i pevné postavení na trzích již ve více než 70 zemích světa.

Pro podporu prodeje byly postupně založeny dceřiné společnosti v Moskvě a Novosibirsku (Rusko), Piešťanech (Slovensko), Krakowě (Polsko), Kievě (Ukrajina), Madridu (Španělsko), Woodinvillu (USA) a získán většinový podíl na společnosti MMM Medcenter (Německo). Prodejní a servisní síť pokrývá v současnosti již všechny kontinenty světa.