Menu Hledej Pro partnery +420 545 537 111 mail@bmt.cz
Zavřít

Saúdská Arábie a MMM Group

7. 6. 2011

Saúdská Arábie je v současnosti zemí mnoha změn, rozdílů a obrovského obchodního potenciálu, když asi polovina obyvatelstva je v současnosti mladší 25 let! Mnozí z nás by jistě mohli závidět trvale teplé a slunečné počasí s teplotami mezi 20 °C a 45 °C, křišťálově čisté Rudé moře s množstvím korálů a ryb a téměř prázdnými plážemi (většina obyvatel neumí plavat). Hitem by se zcela jistě stala i cena benzínu a nafty – za celosvětově bezkonkurenční1, 80 Kč/litr!!!


První obchodní kontakty zahájila firma MMM Group již před více než 25 lety dodávkami centrálních sterilizací do projektů nových nemocnic, stavěných v Saúdské Arábii nadnárodními společnostmi z Evropy. Naše tehdejší asi nejznámější reference byla dodávka sterilizátorů MMM pro řetězec Al Mana–Hospitále se sídlem v Al Khobaru (Šejk Ibrahim Al–Mana je nám věrný dosud a jeho nemocnice jsou nyní vybaveny přístroji Sterivap). Přístroje MMM si svou kvalitou a spolehlivostí zajistili velmi dobré jméno a poslední z těchto více než 25 let starých přístrojů byly nahrazeny teprve před 1 – 2 lety. S ukončením externích stavebních aktivit došlo před cca 20 lety i k přerušení dodávek sterilizátorů. Trh se dále vyvíjel pod vlivem konkurence a proto bylo v polovině 90-tých let rozhodnuto o znovu vybudování pevné pozice MMM Group v této perspektivní lokalitě.


V letech 1996-97 byly zahájeny prodejní aktivity s cílem vybudovat kvalitní prodejní síť. Bylo kontaktováno asi 40 místních firem a jako nejlepší byla zvolena firma Attieh Medico Co. se sídlem v Džedě. Byla to dobrá volba, protože úspěšná spolupráce s touto firmou trvá bez přerušení dodnes. Již v roce 1998 byl ve spolupráci s naším novým místním partnerem, firmou Attieh Medico Co., dodán z BMT první Sterivap 6612-2 ED pro centrální nemocnici v Dammámu (a funguje spolehlivě dodnes!). Tento úspěch nezůstal dlouho bez odezvy a následovala celá řada dalších úspěšných projektů, takže v současnosti je našimi přístroji vybaveno přibližně 80 nemocnic ve všech významnějších městech, vč. muslimských poutních míst – měst Mekka a Medina. V současnosti v Saúdské Arábii celkově pracuje již asi 200 sterilizátorů BMT a MMM. MMM Group se tak vrátila na vedoucí pozice na trhu. V závěru loňského roku došlo k výrazným změnám ve vedení ministerstva zdravotnictví a noví vedoucí pracovníci s sebou přinesli i nové aktivity a zájem o moderní technologie i v oblasti centrálních sterilizací. Výsledkem našich snah byla návštěva vedoucích odborníků pro sterilizaci v Německu v dubnu letošního roku. Vedení společnosti MMM, pánové R. Balzer a R. Eibl, společně se specialisty MMM, odvedli při této akci skvělou práci a jejich přednášky i dvě navštívené reference MMM zcela ujistily odborníky ze Saúdské Arábie o zájmu dále prohloubit naši spolupráci při realizaci nových projektů. Toto jednání nám otevřelo dveře ke všem odborníkům pro sterilizaci na ministerstvu zdravotnictví v Rijálu a jednání, které jsem s nimi vedl 23. května, lze označit za velmi perspektivní. Ministerstvo zdravotnictví připravuje ambiciózní plán modernizace oddělení centrální sterilizace ve cca 180 nemocnicích a naším současným hlavním úkolem je získat pro nás zajímavou část z této zakázky.


Rok 2011 se pro nás v Saúdské Arábii vyvíjí opět velmi pozitivně. Od počátku roku bylo již dodáno 5 parních sterilizátorů a další Sterivap bude dodán v červnu. V březnu se nám podařilo vyhrát soutěž na dosud největší zakázku – komplexní dodávku centrální sterilizace pro King Abdulaziz University Hospitál v Džedě (Jeddah), v hodnotě cca 35 Mio. Kč (1, 4 Mio. €). Z našeho sortimentu se jedná o dodávku 4 velkých autoklávů Selektomat PL, vyvíječů páry, nerezového nábytku a software pro sledování toku nástrojů Ecosoft.


Naši místní partneři budou zajišťovat veškeré stavební úpravy, demontáž stávající sterilizace i montáž nových přístrojů. Jedním z parametrů, které nám zajistili tuto zakázku, byla i nabídka na „nulovou spotřebu“ vody, kdy budou sterilizátory napojeny na centrální nemocniční chladící systém vody (kvalitní pitná voda je v této zemi podstatně dražší než benzín…) a potřebná voda pro vývěvy bude kolovat v uzavřeném cyklu (jako v automobilu). Realizace této zakázky proběhne ve 3. čtvrtletí a bude představovat naši největší a nejlepší referenci v zemi.


Náš místní partner, firma Attieh Medico Co., se také úspěšně rozvíjí a jeho nové sídlo je reprezentativním místem i pro jednání o dodávkách našich přístrojů. Prodejci i servisní technici se pravidelně účastní našich školení v Evropě a firma se i díky našim společným úspěchům rozrostla z původních cca 10 zaměstnanců na současných cca 70! V současnosti aktivně pracujeme na mnoha dalších projektech a už nyní je jisté, že rok 2011 bude naším nejúspěšnějším rokem v historii.Fotogalerie

stará a nová architektura v Jeddahu

 centrální sterilizace Al Qatif

 nové sídlo firmy Attieh Medico Co. v Jeddahu