Menu Hledej Pro partnery +420 545 537 111 mail@bmt.cz
Zavřít

Naše teplotní technika hvězdou televizních obrazovek

Ke krátkému a možná trochu netradičnímu ohlédnutí za loňským rokem může patřit i bilancování úspěchů našich přístrojů na poli médií. Teplotní technika si zahrála i menší role na českých televizních obrazovkách, kde kromě obsazení v tradičním lékařském prostředí hrála i důležitou roli v pořadech o špičkovém a velmi zajímavém výzkumu.

1. TOULKY ČESKEM BUDOUCNOSTI na ČT 1 – pořad o firmě CONTIPRO zabývající se mimo jiné nanotechnologiemi s využitím v tkáňovém inženýrství, pro hojení ran a pro cílenou distribuci léčiv. Na obrazovku se tak dostal STERICELL® Komfort.

2. UDÁLOSTI: ČT 1 – v hlavní zpravodajské relaci si zahrál svou roli VENTICELL® ECO, který si pořídila Česká zemědělská univerzita. Ta provádí výzkum na „vyhynulých“, ale zamražených mnohobuněčných organismech, které žily na Zemi před více než 20 000 lety spolu s mamuty. Tenkrát zamrzly na Sibiři a dnes jsou součástí tzv. permafrostu, tedy věčně zmrzlé půdy, která díky oteplování planety v posledních letech taje. Vzorky organismů pochází z hloubky 3 m a v laboratoři ČZU tak oživili v roce 2021 mnohobuněčného živočicha Pijavenku, která strávila ve stavu kryptobiózy na Sibiři přibližně 24 000 let a po rozmrazení opět ožila (kryptobióza je ametabolický životní stav, do kterého vstupují některé jednodušší organismy, jako odpověď na nepříznivé podmínky okolního prostředí, např. mráz.). Vědce nyní zajímá, proč Pijavenka „přežila“ zmražená 24 000 let, aniž by došlo k poškození jejích buněk. Obecně u zmrazování dochází vlivem mrazu k nárůstu krystalků ledu uvnitř buněk a k následné destrukci buněk.

3. Hned ve dvou různých reportážích na ČT 1 - UDÁLOSTI V REGIONECH (BRNO) a pak v UDÁLOSTECH byly použity tytéž záběry s přístrojem STERICELL® Komfort. V prvním případě šlo o příspěvek o nedostatku zubařů, v druhém, rozsáhlejším na podobné téma, o těžkosti sehnat zubaře celorepublikově.

4. VÍKEND: NOVA - Brněnské výzkumné centrum CEITEC využívá náš INCUCELL® ECO pro výzkum nanorobotů. Zatím mají vědci problém s jejich ovládáním. V budoucnu by nanoroboti měli likvidovat mikroplasty v oceánech, léčit rakovinu a vypořádat se i s koronavirem nebo zubním kazem.

Rok 2022 bude asi opět jiný, negativně ovlivněn jako dva předchozí. Budeme nadále bojovat s nedostatkem některých materiálů a dílů na světových trzích. V tom pozitivním smyslu je ale pro teplotní techniku rok 2022 jiný už dnes, na výrobu svých přístrojů čeká velké množství zákazníků. Počet objednávek tak na počátku roku dosáhl historického rekordu.

28. 02. 2022