Menu Hledej Pro partnery +420 545 537 111 mail@bmt.cz
Zavřít

Mezinárodní kongres VYSOČINA XVII. CENTRÁLNÍ STERILIZACE

Mezinárodní kongres centrální sterilizace se v Novém Městě na Moravě uskutečnil už po sedmnácté, letos v termínu 26.–27. 4. 2023. Přes dvě stovky odborníků nejen z České republiky, ale i ze Slovenska, navštívili novoměstský SKI hotel, který byl hostitelem Mezinárodního kongresu centrální sterilizace. Dvoudenní akce plná přednáškových bloků se po čtyřleté pauze uskutečnila opět pod taktovkou novoměstské nemocnice.

„Kongres má pro nás velký význam. Setkání lidí z oboru sterilizace je často velmi obtížné. Tato akce je však již tradiční, stejně jako kongres v Brně. Jsme rádi, že se daří navazovat pracovní, osobní i společenské kontakty“, řekl při zahájení Bruno Šudřich, předseda České společnosti pro sterilizaci, pod jejíž záštitou se akce konala. Záštitu nad akcí spolu s Českou společností pro sterilizaci převzal i Kraj Vysočina. Náměstek hejtmana Vladimír Novotný připomenul přítomným nedávnou pandemii, která s sebou přinesla obrovský tlak na zdravotnictví. V duchu tohoto tématu se nesly i některé další příspěvky pozvaných hostů. V úvodním vystoupení ředitelka novoměstské nemocnice Věra Palečková potvrdila všem přítomným, že v novoměstské nemocnici se stavební ruch nezastavil ani v době covidu, a že nemocnice se díky podpoře Kraje Vysočina stále modernizuje.

Centrální sterilizace byla v minulosti v suterénu nemocnice a ve stísněných podmínkách. V roce 1999 se podařilo otevřít nový pavilon sterilizace a operačních sálů. Právě prostory centrální sterilizace byly zájemcům v rámci kongresu zpřístupněny a představeny. V roce 2018 proběhla opětovná modernizace pracoviště a změnilo se i přístrojové vybavení, a to opět s našimi sterilizátory. Podle vyjádření vedoucí Centrální sterilizace Nemocnice Nové Město na Moravě Ireny Svobodové se na centrální sterilizaci vysterilizuje ročně okolo 135 000 předmětů.

Kromě novoměstské nemocnice mohli zájemci navštívit i provoz firmy Medin, jež se zabývá vývojem, výrobou a distribucí lékařských nástrojů a implantátů. Přednášející se pak mimo informací spojených s covidovou pandemií zaměřili na legislativní změny, nové metody dezinfekčních a sterilizačních postupů nebo na hygienické požadavky. Podařila se také sdílená prezentace z Bogoty z Kolumbie s doktorem Schwanhaeuserem, což nás velice potěšilo. Šlo o srovnání lékař versus pacient a srovnání systému zdravotnictví v Kolumbii a v Česku.

Na této odborné akci se tradičně podílela alianční skupina českých firem a významnou měrou také společnost BMT. Poděkování patří Ing. Lence Žďárské, která vystoupila s přednáškou „Legislativní změny v oblasti sterilizace.“

24. 05. 2023