Menu Hledej Pro partnery +420 545 537 111 mail@bmt.cz
Zavřít

KIMES 2018 ve stínu olympiády a mírových jednání

Ve dnech 15.-18. 3. 2018, se tradičně jako každý rok, uskutečnil v korejském Soulu mezinárodní zdravotnický veletrh KIMES. Letos se jednalo již o 34. ročník.

Veletrh navázal na nedávno skončené olympijské hry, které místní média prezentovala jako organizačně velmi dobře zvládnuté a finančně výnosné. Nenaplnily se tak obavy, že by mohly olympijské hry vytvořit záporné saldo ve státním rozpočtu, které by bylo nutné pokrýt z plánovaných investic, včetně těch do zdravotnictví. Tak trochu očekávaným vedlejším užitkem z olympijských her je zlepšení vztahů mezi Severní Koreou a jejími sousedy a zahájení jednání Severní Koreje s USA. Jižní Korea se dlouhodobě nachází v nezáviděníhodné situaci, protože jakákoli eskalace vztahů a případný vojenský konflikt by tuto zemi postihl nejvíce hned po Severní Koreji. Zdravotnický veletrh se tak nesl ve znamení optimismu a naděje.

Čtyři výstavní haly veletrhu již zjevně nestačí vystavujícím firmám, a tak expozice vystavovatelů postupně expandují i do předsálí hal. Polovina veletrhu je stále zaměřena na oblast rehabilitace a estetickou medicínu, o kterou se zajímá velká část korejské populace. Oblasti zdravotnické techniky dominují expozice firem Samsung a GE Healthcare. Sterilizaci tradičně zastupují výrobci stolních a především plazmových sterilizátorů, jejichž počet dlouhodobě roste právě v Koreji a v sousední Číně. Na veletrhu se oproti loňskému roku objevilo více přístrojů s moderním vzhledem, se zapuštěnými dveřmi a s dotykovými obrazovkami. Narostl ale i počet vystavovatelů přístrojů s tradičním vzhledem, analogovými ukazateli a ovládáním pomocí klávesnice. Přes svou vyspělost je korejský trh zjevně otevřen různým úrovním kvality a cen.

Velmi zajímavě se vyvíjí prodej v oblasti laboratoří a farmacie. Aktivním marketingem se našemu místnímu partnerovi, firmě Revodix, podařilo získat v poslední době několik zajímavých objednávek, které by nám měly pomoci při prodeji sterilizátorů dalším zákazníkům. Nejbližší objednávku přístroje STERIVAP® HP IL 6612-2 ED z Kangnam Sacred Heart hospital očekáváme již v následujících dnech. V březnu pak také proběhla, k plné spokojenosti zákazníka, ve výrobním závodě BMT Brno přejímka přístrojů společností Prestige Bio Pharm.

Optimističtější výhled prodeje bohužel kazí nové nařízení korejského úřadu pro energii (KEA), který požaduje inspekci tlakových nádob vyrobených po 1. 12. 2017 u importovaných nezdravotnických přístrojů. Z celosvětového hlediska se jedná o opatření naprosto nestandardní, a proto věříme, že se přičiněním všech dovozců podaří prosadit změnu stávajícího nařízení.3. 5. 2018