Menu Hledej Pro partnery +420 545 537 111 mail@bmt.cz
Zavřít

Humanitární dar BMT pro kievskou nemocnici

Velvyslanec Radek Matula předal 12. 8. Kyjevské oblastní nemocnici jako humanitární dar dva velké parní sterilizátory a další vybavení české společnosti BMT v celkové hodnotě téměř 4 miliony korun. Dar umožní této opěrné oblastní nemocnici vybudovat první centrální sterilizační jednotku. Je to druhý projekt na Ukrajině v rámci mimořádného programu české vlády, který reaguje na pandemii covidu-19. První tzv. vázaný dar v podobě zdravotnického vybavení českých firem obdržela v květnu nemocnice ve Lvově.

Předání vázaného daru v Kyjevské oblastní nemocnici se kromě zástupců velvyslanectví a ředitele nemocnice Mykoly Ankina zúčastnila také náměstkyně gubernátora Kyjevské oblasti Teťána Ščerbak a jednatel společnosti BMT Milan Krajcar.

Velvyslanec Matula upozornil na výjimečnou pozornost, které se Ukrajině dostává v rámci české rozvojové pomoci. "Během posledního roku jsme jen na projekty spojené s bojem proti covidu-19 na Ukrajině věnovali kolem 2 milionu eur. Celková pomoc Ukrajině se tak v podstatě zdvojnásobila," uvedl velvyslanec.

Projektu v Kyjevě předcházelo úspěšně dokončení projektu vázaného daru v Pohotovostní městské nemocnici ve Lvově, kam Česká republika dodala vybavení českých výrobců za téměř 5 milionů korun. Generální konzul ve Lvově Pavel Pešek v květnu 2021 předal nemocnici dezinfekční myčky od BMT, elektrokoagulátory firmy SMT Praha a biochemické a hematologické analyzátory společnosti Erba Lachema.

Třetí projekt vázaného daru, rovněž ve výši blížící se 5 milionům korun, probíhá ještě v Dnipropetrovské oblastní nemocnici. "Naším cílem je zvýšit odolnost partnerských zemí, což umožní společně překonat globální pandemii a zvýšit prosperitu v evropském prostoru a nejbližším sousedství," vysvětluje velvyslanec Matula záměry mimořádné humanitární reakce na covid-19.

Program vázaných darů má ovšem také ekonomickou rovinu a pomáhá českým exportérům. A to nejen se ziskem zakázek na dodávky humanitárních darů, ale také s průnikem na rozvíjející se trh. Velvyslanec Matula proto věří, že projekt v Kyjevské oblastní nemocnici bude mít komerční pokračování. "Tento projekt nabízí příležitost pro další spolupráci mezi českými dodavateli a zdravotnickými zařízeními v Kyjevské oblasti. Očekávám, že BMT i jiné české firmy budou moci soutěžit o další zakázky a jejich nabídky budou korektně posuzovány," uvedl velvyslanec.

Zdroj:
Ministerstvo zahraničních věcí ČR,
Velvyslanectví České republiky v Ukrajině

15. 09. 2021