« zpět

Historie BMT Medical Technology s.r.o.

historie.jpgTradice výroby zdravotnické techniky byla založena v Brně již v roce 1921. Malé firmy vyrábějící zdravotnické a laboratorní přístroje se postupně spojovaly a specializovaly zejména na oblast výroby parních a horkovzdušných sterilizátorů a rentgenových přístrojů. Jejich spojením v roce 1952 vznikl podnik Chirana Brno s.p., který v různých podobách rozvinul výrobu sterilizátorů a rentgenů na mezinárodní úroveň. Novodobá historie firmy byla založena vstupem strategických partnerů v r. 1992.

 

  • 1921  založení výroby sterilizátorů a rentgenů v Brně
  • 1953  sjednocení výrobců zdravotnické techniky pod jménem Chirana
  • 1989  znovuzískání samostatnosti podniku
  • 1992 – privatizace společnosti, přejmenování na BMT a.s.
  • 1995 – V závěru roku 1995, po odstoupení firmy M. Schaerer a převzetí balíku jejich akcií, se stala firma MMM Münchener Medizin Mechanik Gesellschaft mit beschränkter Haftung, se sídlem v Mnichově, jediným majoritním akcionářem. Naše firma BMT Medical Technology s.r.o. se nato zařadila do skupiny MMM Group a dodnes s ní tvoří koncern.

 

HistorieHistorie společnosti je spojena se založením výroby zdravotnické techniky v Brně v roce 1921. Vznikly tak firmy Aparatea (výroba parních sterilizátorů), Pučan a Pospíšil (výroba laboratorních přístrojů a komorových rentgenů), Ing. Hrůza a spol. výroba diagnostických rentgenů a další firmy zabývající se výrobou horkovzdušné sterilizace a dalších přístrojů pro zdravotnictví.

 

V roce 1952 došlo ke spojení těchto firem pod společným jménem Chirana a přenesení výroby do současného sídla firmy. Národní podnik Chirana se postupně rozvíjel, změnil na koncern se sídlem ve Staré Turé na Slovensku, a byl schopen v době své největší slávy zaměstnávat ca. 15 000 zaměstnanců a pokrývat výrobu téměř všech oblastí zdravotnictvích přístrojů.

 

historie_02.jpg

Aktivním přístupem zaměstnanců Chirany Brno bylo dosaženo samostatnosti dne 1. července 1989 formou státního podniku a tím možnosti získat vlastní zkušenosti s řízením společnosti. Tento předstih se ukázal být významným již v r. 1990 a 1991 v rámci přípravy na privatizaci společnosti v realizované první privatizační vlně.

 

Aktivním jednáním byl zajištěn kapitálový vstup dvou významných evropských výrobců v oboru sterilizace, firem M. Schaerer (Švýcarsko) a MMM (Německo).

Založením akciové společnosti Chirana BMT Brno a.s. a následné změně názvu na BMT a.s. byl položen základní kámen novodobé historie, transferu know-how, modernizace sortimentu, výroby i dlouhodobé stabilizace firmy.
Zejména v letech 1992–1995 byla takto získaná nová teritoria zásadní jistotou, která kompenzovala nedostatečnou koupěschopnost na bývalých trzích východní Evropy i v tuzemsku, při probíhajícím procesu transformace zdravotnictví. V závěru roku 1995 převzala firma MMM akcie společnosti M. Schaerer a stala se majoritním akcionářem BMT a.s.
Od roku 1996 začíná nové dynamické období expanze firmy v tuzemsku i v zahraničí. Nové řady plně konkurenceschopných výrobků si získaly důvěru zákazníků i pevné postavení na trzích již ve více než 70 zemích světa.

 

Pro podporu prodeje byly postupně založeny dceřiné společnosti v Moskvě a Novosibirsku (Rusko), Piešťanech (Slovensko), Krakowě (Polsko), Kievě (Ukrajina), Madridu (Španělsko), Woodinvillu (USA) a získán většinový podíl na společnosti MMM Medcenter (Německo). Prodejní a servisní síť pokrývá v současnosti již všechny kontinenty světa.