Menu Hledej Pro partnery +420 545 537 111 mail@bmt.cz
Zavřít

Export v roce 2021

Z pohledu exportu BMT byl rok 2021 úspěšným. Nejen, že jsme splnili naplánované prodeje, ale současně jsme dosáhli druhého nejvyššího obratu v exportu v historii naší společnosti. Vyšší prodej jsme zaznamenali pouze v roce 2020, kdy se na rekordním obratu přes jednu miliardu korun podílely mimořádné projekty v Saudské Arábii a v Kazachstánu, které zahrnovaly velký podíl obchodního zboží.

Tradičně vysokých obratů jsme dosáhli v prodejích dceřiným společnostem. Stabilním růstem se může pochlubit pobočka v Rusku, jejíž prodej, po několika náročnějších letech, již třetí rok po sobě rostl.

Nejvyšších prodejů v historii jsme dosáhli v případě americké pobočky BMT USA. Velmi dobře dopadla i ukrajinská pobočka, a to především díky velkému tendru na dodávku parních sterilizátorů UNISTERI® HP pro Světovou zdravotnickou organizaci (WHO).

V Evropě se v roce 2021 dařilo především v Rumunsku, kam jsme vedle obvyklých dodávek místnímu partnerovi realizovali první velkou dodávku tří parních sterilizátorů STERIVAP® HP IL do farmacie. Prodej do Rumunska doplnily zakázky z tradičních zemí kupujících přístroje z BMT – Bělorusko, Lotyšsko, Litva a Estonsko. Reference ve zdravotnictví v Maďarsku je velmi zajímavým příslibem do následujícího období.

Oproti roku 2020 se významně změnily země, které dominovaly prodeji v Asii. Nejúspěšnějšími zeměmi v Asii pro nás byly Indie a Čína. V Indii jsme potvrdili tradiční silné postavení ve zdravotnictví dodávkami významným státním i soukromým subjektům. Spokojenost s naší technikou potvrzují i nové velké objednávky, které jsme z Indie obdrželi těsně před vánočními svátky. Vedle zdravotnictví posiluje také náš prodej do farmacie, který představuje do dalších let velkou výzvu a příležitost.

Zvýšeným prodejem v roce 2021 se může pochlubit náš čínský partner. Vyškolení obchodníci, stabilní pozice na trhu a dnes již velké množství referencí v Číně nám přináší pravidelné objednávky od významných čínských farmaceutických výrobců.

V závěsu za Indií a Čínou je Kazachstán se silným místním partnerem. Doufejme, že současná politická krize v Kazachstánu nebude mít na naše další působení, na tomto, pro nás úspěšném teritoriu, negativní vliv. Prodej v Asii pak v roce 2021 doplnili ještě partneři z dalších zemí – Jižní Koreje, Bangladéše a Thajska. Pro rok 2022 se opět rýsují zajímavé projekty v Uzbekistánu.

Aktivity MMM Group v Africe má na starost mateřská společnost MMM GmbH.

Poslední oblastí prodeje BMT přístrojů je Střední a Jižní Amerika. V prodejích roku 2021 opět dominovalo Mexiko, i když ne tak výrazně jako v předchozích letech. V Mexiku máme několik stálých kvalitních obchodních partnerů, kteří nám zajišťují stabilní přísun zakázek.

Od roku 2021 jsme převzali od MMM prodej do farmacie v Peru a navázali jsme tak na přerušenou spolupráci s místním obchodním partnerem. I na tomto trhu proto očekáváme v budoucím období nárůst prodeje.

Dalším zajímavým trhem je Panama, kam jsme v prosinci odeslali náš vůbec první parní sterilizátor, a věřím, že tato reference nám otevře dveře k dalším zakázkám. Do prodejů v roce 2021 přispěli i partneři z Hondurasu a z Kostariky.

25. 01. 2022