Menu Hledej Pro partnery +420 545 537 111 mail@bmt.cz
Zavřít

Dobývání Středí Asie – sterilizační centrum v Uzbekistánu

Uzbekistán, byl v loňském roce často skloňován v souvislosti se získáním a realizací významných zakázek v této zemi. Jedná se o jednu z postsovětských republik a rozkládá se uprostřed Střední Asie na rozloze 447 400 km2. Počet obyvatel Uzbekistánu k 1. 1. 2018 je odhadován na 32,5 mil.

Stát se snaží výrazně omezovat dovoz zboží, kterého obdoba se v Uzbekistánu vyrábí nebo může být vyrobena. Clo může být i 100% a vyšší. Nejvíce je tento fakt znát na silnicích, kde jezdí asi 98% aut uzbecké výroby = produkt montážního závodu DAEWO , dnes CRYSLER.

Ve zdravotnictví, které nás primárně zajímá, je situace dlouhodobě neuspokojivá. Uzbeci, jako lékaři, byli za SSSR řazení k nejlepším lékařům. Když však navštívíte místní nemocnici nebo zdravotnické středisko, vrátíte se i o několik desítek let zpět. Ve sterilizaci a v prosazování systému opatření proti šíření nozokomiálních nákaz je nutné vykonat mnoho práce. Důležité však je, že vláda a ministerstvo zdravotnictví si situaci stále více uvědomují a hledají řešení.

Na jednu stranu byly v minulosti vypisovány tendry na dodávku stovek sterilizátorů, ale s nízkým rozpočtem a s nedostatečným technickým zadáním. Na druhou stranu procento registrovaných nozokomiálních nákaz roste a dosahuje okolo 20%, tedy každý pátý pacient si může s sebou z návštěvy zdravotnického zařízení odnést něco navíc, než s čím přišel.

Tamní vláda si tento fakt uvědomuje a je zapotřebí zavádět komplexní řešení. Nastala doba pro převzetí zkušeností z vyspělých zemí Evropy a vyspělejších sousedů – Ruska a Kazachstánu. Nyní totiž prakticky nenajdete v Uzbekistánu parní sterilizátor s vývěvou pro sterilizaci balených materiálů, porézních a dutých předmětů, textilu.

Pokusy prosadit se v Uzbekistánu s naší technikou a najít vhodného partnera započaly již téměř před 20 lety. Avšak především levné přístroje ruské a čínské výroby v prostředí, kde hlavním kritériem je nízká cena, minimalizovali šanci se prosadit. Význam a kvalita sterilizace, péče o nástroje a boj s nozokomiálními nákazami zůstávaly dlouhá léta nedoceněnými.

Hmatatelné reakce na dlouholeté snahy a předávání informací o možnostech BMT a MMM Group do povědomí potencionálních partnerů a zákazníků začaly přicházet v prvních lednových dnech roku 2016. Kontaktovala nás firma Tybiot Duniosi, zájemce o výstavbu sterilizačního centra pro asi milionovou část města Taškentu. Jak se později ukázalo, myšlenka vznikla v Ministerstvu zdravotnictví Uzbekistánu.

Reference, prestiž značky, možnost jednat v ruštině, jak s obchodním zástupcem, tak i s vedením společnosti, poměrně častý kontakt a operativní reakce na vznikající otázky zřejmě sehráli důležitou roli v tom, že na počátku roku 2017 se dnešní partner rozhodl spolupracovat právě s námi.

Celá dodávka byla z naší výroby v Brně expedována na celkem 13 kamionech. Po náročných stavebních pracích bylo na konci října 2017 započato dvoudenní navážení přístrojů a veškerého vybavení ze skladu do prostor sterilizačního oddělení, postupné rozbalování dodaného zboží a montáž.

Hlavními položkami instalace a dodávky byly parní sterilizátory 3x STERIVAP HP 9618-2ED, STERIVAP HP 969-2ED, FORMOMAT PL 349-2, 2x myčka UNICLEAN ML 3120-2, 8x myčka UNICLEAN PL II 15-2, úpravna vody GW 1000 3F, 18x speciální plně vybavené setovací stoly ERGOTISH, dávkovací systém čisticích a dezinfekčních prostředků Dr. Weigert, systém sledování nástrojů ECOSOFT a desítky kusů nerezových stolů, regálů, vozíků a dalšího vybavení vč. spotřebního materiálu.

Sterilizační centrum by mělo být zprovozněno v těchto jarních dnech a stane největším objektem svého druhu ve Střední Asii a v zemích bývalého SSSR vůbec.


23. 4. 2018