« zpět

Klinické sanatorium v Taškentu

V roce 1910 přijel do Taškentu, dnes hlavního města Uzbekistánu, na pozvání ředitele městské nemocnice Jakoba Magnetsteina, rusifikovaný Polák, neurolog Mstislav Markovič Fjodorovič (1882-1954). V roce 1918 vytvořil městskou fyzioterapeutickou kliniku, která byla později, v roce 1926 přeměněna na státní fyzioterapeutickou nemocnici-léčebnu a pojmenována po něm, i když ji lidé i tak od samého založení nazývali „Klinika Fjodoroviče“.

Klinika byla založena v místě, kde se odpradávna nacházel pramen vody, jehož léčebné účinky M. K. Fjodorovič zkoumal, potvrdil při léčbě řady onemocnění a dostal do povědomí širokých mas obyvatelstva v bývalém SSSR.Za vynikající úspěchy v ozdravování populace, za jeho velký přínos k rozvoji zdravotnictví a lékařské vědy, organizaci a rozvoji fyzioterapeutických služeb v Uzbekistánu, byl M. M. Fjodorovič vyznamenán několika vysokými státními vyznamenáními. V roce 2015 byla nemocnice zprivatizována soukromým investorem, zetěm jednoho z nejbohatších lidí na světě, Alishera Usmanova, který se podle deníku Forbes za rok 2018 umístil na 118. místě.

Klinické sanatorium, které se nachází v centru Taškentu a jeho fasády připomínají dobu založení, pokračuje ve vývoji nejlepších tradic domácí medicíny, studuje a zavádí zkušenosti zahraničních lékařských institucí. Klinika Fjodoroviče po řadě úprav a rozsáhlé rekonstrukci ukončené v červenci 2019 poskytuje širokou škálu diagnostických a léčebných služeb na nejvyšší úrovni, a přitom využívá prémiových zařízení od předních výrobců z Nizozemska, Německa, Itálie, Švýcarska, USA, Francie atd. V rámci rekonstrukce byla vybavena a uvedena do provozu i místnost pro mytí, dezinfekci a sterilizaci nástrojů a zdravotnických prostředků. Místnost, která bohužel byla zaplánována až na poslední chvíli, byla námi komplexně vybavena úpravnou vody GW50 od firmy GoldmanWater s.r.o. Praha, myčkou Uniclean SL M 9-1, parním sterilizátorem Unisteri® 636-1ED, horkovzdušným sterilizátorem Stericell® 222 a ultrazvukovou myčkou Elmasonic S 300H. Montáž úspěšně provedl servisní technik naší moskevské pobočky.   

 

09. 12. 2019